33.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

Stoltenberg: Pandemia po përdoret për ta dobësuar NATO-n

Pandemia e Kovid-19 po përdoret për ta dobësuar NATO-n, deklaroi sekretari i përgjithshëm i Aleancës Veriatlantike, Jens Stoltenberg në një ngjarje të organizuar nga Qendra për analizën e politikave evropiane.

“NATO është dhe do të mbetet një aleancë rajonale, por ne do ta zgjerojmë punën tonë me organizata të ndryshme anembanë botës në luftën kundër dezinformimit, terrorizmit, epidemive dhe kërcënimeve hapësinore,” shtoi ai.

“Aleanca është e fortë, me gatishmëri të lartë për veprim, me investime të mëdha në mbrojtje. Kërcënimet ushtarake parapandemike nuk janë zhdukur”, tha Stoltenberg.

Ai kërkoi NATO të mund të dërgojë mesazhe të forta dhe theksoi se pakti e ka dënuar rreptë helmimin e Aleksej Navalnit dhe i bëri thirrje Moskës për ta hetuar sulmin, i cili synonte jo vetëm një person, por edhe të drejtat themelore.

“Është i nevojshëm një reagim ndërkombëtar për këtë rast”, shtoi sekretari i përgjithshëm.

Stoltenberg e vuri në dukje fuqinë në rritje të Kinës pasi që vendi u bë lider në zhvillimin teknologjik dhe u rendit i dyti në botë sipas shpenzimeve ushtarake.

Ai tha se Pekini nuk hezitoi t’i përdorë këto përparësi për të bërë presion në vendet e tjera.

Related posts

Presidenti kroat tallet keq me serbët

Admin

Sërish përmbytje dhe dramë në Belgjikë: Uji bart vetura, përrenjtë në rrugë

Admin

Vriten dy ushtarë turq në Siri

Admin

110 të vdekur pas reshjeve të mëdha në Indi

Admin

Ligjvënësit amerikanë kërkojnë që Olimpiada më 2022 të mos mbahet në Pekin

Admin

CDC: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More