15.8 C
Skopje, NM
27/10/2021
DailyNews.mk
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

Stoltenberg: Dyert e NATO-s janë të hapura për Ukrainën

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar se dyert e aleancës janë të hapura, por se Ukraina duhet të zbatojë reformat.

“Sa më e suksesshme të jetë Ukraina në zbatimin e reformave, aq më shpejt mund të arrijë anëtarësimin në NATO,” tha Stoltenberg në një konferencë të përbashkët për media pas takimit të tij me kryeministrin ukrainas, Denys Shmyhal.

Stoltenberg theksoi se “dera e NATO-s mbetet e hapur,” duke shtuar se udhëheqësit e NATO-s do të diskutojnë mbi politikën e zgjerimit të aleancës ushtarake gjatë takimit të tyre në Bruksel.

Ai po ashtu njoftoi se NATO ka rritur praninë e saj mbi Detin e Zi me tre anije detare amerikane dhe me patrullim ajror, sepse siç tha ai,“ ne e dimë rëndësinë e saj të madhe strategjike për aleatët dhe Ukrainën”.

Stoltenberg theksoi se NATO në vazhdimësi ka rregulluar praninë e saj mbi Detin e Zi në mënyrë që “ajo të mos dominohej nga një vend, Rusia.”

I pyetur në lidhje me zhvillimet e fundit në Moskë, Stoltenberg kundërshtoi dënimin e liderit të opozitës ruse, Alexei Navalny, si dhe kërkoi lirimin e tij dhe të mbështetësve të tij pa kushte dhe menjëhershëm.

Ai po ashtu kritikoi forcat ruse të sigurisë për “përdorimin e tyre të dhunës në shtypjen e zërave të ligjshëm të opozitës”, si dhe shtoi se vendimi i javës së kaluar mbi opozitarin rus ishte një “shtrembërim i drejtësisë duke shënjestruar viktimën e një sulmi me agjent kimik”.

Një gjykatë në Moskë javën e kaluar dënoi Navalny-n me dy vite e tetë muaj burg për shkelje të lirimit me kusht.

Lideri i opozitës u arrestua në kryeqytetin rus pas kthimit të tij nga Gjermania më 17 janar, ku ai mori trajtim pas helmimit nga një agjent kimik i shkallës ushtarake që i përkiste grupit Novichok./

Related posts

Është zyrtare – largimi i kancelares Angela Merkel

Admin

Aksion i përbashkët europiano-amerikan: Arrestohen 150 persona, konfiskohen 31 milionë dollarë

Admin

Zgjidhja e problemit të kaosit në trafik, aeroportet italiane dhe ato franceze me infrastrukturë për taksitë fluturues

Admin

Gruaja e parë me ngjyrë në Bundestag – kush është Awet Tesfaiesus

Admin

Barbel Bas zgjidhet presidente e re e Bundestagut

Admin

Inteligjenca amerikane: Shteti Islamik mund ta sulmojë SHBA-në

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com