33.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Избор од уредникот Политика

Средба на Царовска со Брнз: САД ги поддржува реформите во образованието

Министерката за образование и наука Мила Царовска, денес имаше прв работен состанок со амбасадорката на САД во Северна Македонија, Кејт Мери Брнз и со претставници од УСАИД.

На состанокот, амбасадорката Брнз истакна дека Амбасадата на САД продолжува да биде важен стратешки партнер во унапредувањето на образовниот систем во Северна Македонија и посочи дека Амбасадата на САД е подготвена да го продолжи и унапредува силното партнерство и да даде поддршка на реформските процеси во образованието.

На средбата министерката Царовска ја информираше амбасадорката и останатите присутни, за сите актуелни теми поврзани со стартот на учебната година во услови на Ковид-19, но и за други тековни активности на министерството.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More