23.8 C
Skopje, NM
27/07/2021
DailyNews.mk
Избор од уредникот Политика

Србија, БиХ и Црна Гора ни ги затворија границите – без тест само во Косово и Албанија

Граничните премини со Косово и Албанија се единствените каде Македонците во овој момент можат да поминат без да приложат ПЦР тест. Од најавата дека граѓаните ќе можат слободно да патуваат во сите земји од поранешна Југославија кои останаа надвор од Европската Унија нема да има ништо. Србија, Босна и Херцеговина и Црна Гора ја известиле македонската Влада дека поради новиот бран на корона вирусот кој ја погоди Македонија границите на овие земји за македонските граѓани ќе останат затворени, односно преку нив ќе може да се помине само со негативен ПЦР тест кој не е постар од 48 часа.

По ваквата одлука, македонската Влада најави дека ќе воведе реципроцитет, односно дека веројатно за граѓаните од овие земји при влез во Македонија ќе биде задолжителен негативен ПЦР тест.

Можноста за влез на македонски државјани во Косово без ПЦР тест останува, но Владата апелира до граѓаните да не патуваат надвор од земјата доколку немаат неодложна потреба за тоа.

Владата и здравствените власти, согласно новонастанатата епидемилошка состојба во регионот, во деновите кои следат ќе ја ревидираат одлуката за влез на државјани на Косово, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина во Македонија, без ПЦР тест, се вели во писменото соопштение испратено од владата вчера доцна вечерта.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More