-1.2 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Bota

Spitalet në Brazil, “buzë kolapsit”

Sistemet shëndetësore në qytetet më të mëdha të Brazilit janë buzë kolapsit, për shkak të numrit të të infektuarve me coronavirus, është thënë në një raport të Institutit shtetëror Fiocruz.

Instituti me bazë në Rio de Zhaneiro ka thënë që më shumë se 80 për qind e shtretërve në departamentet e kujdesit intensiv janë të zënë në kryeqytetet e 25 nga 27 shtetet e Brazilit.

Të martën Brazili ka regjistruar 1,972 viktima me coronavirus, një rekord i ri ditor.

Ky shtet ka raportuar për më shumë se 266,000 vdekje dhe 11 milionë raste me këtë virus, prej kur ka shpërthyer pandemia.

Ky vend ka shkallën e dytë më të madhe të vdekjeve në botë pas Shteteve të Bashkuara, dhe është në vendin e tretë në listën e rasteve të infektimit.

“Lufta kundër coronavirusit është humbur më 2020 dhe nuk ka asnjë edhe një mundësi për të kthyer mbrapsht këtë situatë tragjike në pjesën e parë të vitit 2021”, ka thënë epidemiologu i Institutit Jesem Orellana për agjencinë e lajmeve AFP.

“E gjitha çfarë mund të bëjmë është të shpresojmë për një mrekulli të vaksinimit masiv apo ndryshim rrënjësor të menaxhimit të pandemisë”.

Javën e kaluar, ekspertët i kanë thënë të përditshmes braziliane Valor Economic se vdekjet shumë shpejt mund të rriten në mbi 2,000 në ditë.

Ata kanë paralajmëruar se mënyra e vetme për të shmangur këtë skenar është përmes masave të izolimit, përdorimit të maskave dhe rritjes së shkallës së vaksinimit.

Më shumë se 8 milionë persona kanë marrë dozën e parë të vaksinës, çka përbën vetëm 4 për qind të popullsisë së Brazilit.

Related posts

EMA miratoi dozën e tretë të vaksinës Moderna

Admin

Miliona doreza të papastra dhe të përdorura nga Tajlanda janë futur në SHBA si për të reja

Admin

Pamje rrëqethëse nga droni në La Palma, destinacioni i preferuar turistik shkatërrohet nga zjarri dhe hiri i llavës

Admin

Putin urdhëron masa të reja për të luftuar koronavirusin

Admin

OKB: Gazrat serrë shënuan rekord në vitin 2020

Admin

Dhjetë vjet burgim për ish-pjesëtaren gjermane të Shtetit Islamik

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com