39.8 C
Skopje, NM
29/07/2021
DailyNews.mk
Технологија

Со новата опција ЈуТјуб се наметнува како конкуренција на ТикТок

Со новата форма на видео снимки наречена „YouTube Shorts“, која ЈуТјуб ќе ја тестира во Индија, компанијата е во план да се наметне како конкуренција на популарната апликација ТикТок.

Станува збор за нова форма на видео снимки на Јутјуб под името „Youtube Shorts“. Снимките кои ќе бидат направени во вој формат ќе траат 15 секунди и ќе имаат функции и начини за модификација на снимки како кај кинеската апликација Тик Ток. Индија го забрани Тик Ток како и 58 други апликации од кинески компании во јуни кога тензиите меѓу двете земји се зголемија.

Во тој момент, Индија била најголем странски корисник на Тик Ток, со преку 120 милиони корисници, пренесе „Би-Би-Си“.

Јутјуб не е единствена компанија која сака да ја исполни празнината која забраната на Тик Ток ја остава зад себе, па ќе мора да биде во конкуренција со многу компании кои имаат иста намера.

Related posts

„Човек-птица“ – појачана верзија

Admin

Дали култниот Бентли „ќе заплови во електрични води“

Admin

Мајкрософт го купи ЗениМакс Медиа за 7,5 милијарди долари

Lea Musliju

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More