DailyNews.mk
Регион

СЛОВЕНИЈА ОД ВЕЧЕРВА ВОВЕДУВА ПОЛИЦИСКИ ЧАС ЗА ПРВПАТ ОД ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА

По Франција и Белгија, Словенија е третата земја од Европската Унија која од вечерва воведува полициски час, во обид да се спречи ширењето на коронавирусот.

Општата забрана за движење ќе биде на сила од 21 до шест часот и нема да важи само за оние кои одат на работа и за итни случаи. Локалните медиуми велат дека ова е првпат во Словенија да се воведува полициски час од италијанската окупација во Втората светска војна.

Словенечката влада вчера прогласи 30-дневна епидемија во земјата и донесе други рестриктивни мерки, при што се забрануваат сите собири со повеќе од шест луѓе, како и сите јавни настани, венчавки и верски церемонии. Забранети се и сите несуштински патувања надвор од местото на живеење.

Словенечките здравствени власти проценуваат дека 1% од населението е заразен со коронавирусот, при што денеска се потврдени 794 нови случаи.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Евростат: Бугарите се најсиромашни во ЕУ

Admin

Хаг бара Црна Гора да истражи 15 лица обвинети за воени злосторства

Admin

Харадинај: Да ги зачувавме даноците, Србија ќе не признаеше

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More