33.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Kuriozitete

Si të hiqni plastelinën nga tepihu

Kur ka fëmijë të vegjël që vrapojnë nëpër shtëpi, është e pashmangshme që ndonjëherë do të hasni disa rrëmuja që mund të jenë një sfidë për t’u zgjidhur.

Për fat të mirë, ekziston një zgjidhje për pothuajse çdo problem, kështu që këtu, ne do t’ju tregojmë se si të hiqni plastelinën nga tepihu.

Sigurisht, ju mund ta keni shtruar gazetën në tavolinë për të mbajtur atë larg nga tavolina, por çfarë ndodh me dyshemenë? Nuk ka asgjë më pikëlluese sesa të hasni një njollë të palëvizshme në tapetin tuaj të çmuara ose të sapo hedhur, veçanërisht nëse keni shpenzuar shumë.

Fatkeqësisht, me fëmijët, askush nuk e di kurrë kur një aksident është afër, veçanërisht kur bëhet fjalë për mënyra të ndryshme që na pëlqen t’i argëtojmë ata.

Metoda

Është e rëndësishme të mos vendosni ujë të nxehtë në një skenë ‘krimi’ me plastelinë, pasi kjo mund të shkaktojë që boja të përhapet dhe t’i përkeqësojë gjërat.

  1. Butësisht  fshij rrëmujën për të hequr sa më shumë plastelinë të jetë e mundur.
  2. Lëreni të thahet plotësisht, pastaj përdorni një thikë për të liruar të gjitha pjesët e forta të tij.
  3. Fshijeni me fshesë dhe përsërisni gërvishtjet e thikave nëse është e nevojshme.
  4. Lani çdo njollë të mbetur me ujë të ftohtë dhe pak sapun.

Related posts

Zbulohen për herë të parë sekretet e bërthamës së Marsit

Admin

Ajo vendosi kamera në dhomë për të parë macet, por filmoi pronarin: Ai hyri në dhomën e gjumit dhe nuhati veshjet e saj

Admin

Shimpanzetë për herë të parë në histori sulmojnë dhe vrasin gorillat në natyrë

Admin

Në këtë hapësirë qentë ndihen më së keqi kur mbeten vetëm

Admin

Emiratet e Bashkuara Arabe po e krijojnë shiun për të ‘luftuar’ me temperaturat 50 gradë Celsius

Admin

Këto gra përqafuan kaçurrelat e tyre natyrore dhe rilindën – duken për mrekulli

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More