19.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

Шварцман го исфрли Тим по петчасовната битка во Париз

Диего Шварцман ја продолжи аргентинската бајка на Ролан Гарос, откако го направи најголемото изненадување досега на машкиот турнир, елиминирајќи го шампионот од САД опен и еден од фаворитите за титулата, третиот носител Доминик Тим со 7:6(1)/5:7/6:7(6)/7:6(5)/6:2 во меч кој траеше фантастични 5 часа и 10 минути

За место во финалето, Шварцман ќе се бори со подобриот од дуелот помеѓу „кралот на земја“, Рафаел Надал и италијанската сензација Јаник Синер, кои вечерва треба да ја започнат својата пресметка. Неговиот триумф доаѓа неколку часа откако неговата сонардничка Надја Подороска се пласираше во полуфиналето со изненадувачката победа над Елина Свитолина.

За Шварцман ова е комплетирање на неверојатниот последен месец во кариерата, во кој стигна до финалето во Рим (негово прво АТП Мастер 1000 финале) откако таму го победи токму Надал, и првпат во кариерата ќе влезе во топ 10 по крајот на гренд слемот во Париз.

Related posts

Gati dy mijë qytetarë kanë nënshkruar peticionin për zgjidhjen e problemit me qentë e pastrehë në Gostivar

Admin

Apel për kumanovarët që akoma nuk janë regjistruar

Admin

Mickovski nuk pret fitore në Shkup

Admin

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com