22.8 C
Skopje, NM
30/07/2021
DailyNews.mk
Bota

Shkon në 180 numri i viktimave nga përmbytjet në Evropën Perëndimore

Banorët në rajonet e Gjermanisë dhe Belgjikës të prekur rëndë nga përmbytjet e fundit kanë filluar detyrën e madhe të pastrimit të lagjeve të tyre, derisa ujërat fillojnë të ‘tërhiqen’.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, shkalla e dëmit po bëhet e qartë, derisa ekipet e shpëtimit vazhdojnë të kërkojnë për viktima.

Të paktën 180 persona kanë vdekur nga përmbytjet në Evropën Perëndimore, dhe derisa shumë persona janë raportuar të zhdukur, ndërkaq thuhet se numri i të vdekurve mund të rritet edhe më shumë.

Përmbytjet vazhduan të bënin kërdi të shtunën në pjesë të Evropës.

Ekipet e emergjencës shpëtuan njerëzit nga shtëpitë rajonin austriak të Salzburgut, ku ujërat e përmbytjes, zhytën rrugët e një qyteti.

Të paktën 156 njerëz tani thuhet se kanë vdekur në përmbytjet në Gjermani, duke përfshirë katër zjarrfikës.

Landet sikurse North Rhine-Westphalia, Rhineland-Palatinate dhe Saarland kanë qenë më të prekurat.

Mijëra njerëz u raportuar të zhdukur nga përmbytjet, por shumë prej tyre tashmë janë lokalizuar.

Në anën tjetër, në Belgjikë raportohet se të paktën 27 persona humbën jetën.

Related posts

Biden pritet ta bëjë të detyrueshëm vaksinimin për punëtorët federalë

Admin

Hapet Ura e Peleshacit që lidh dy brigjet e Kroacisë

Admin

Armenia dhe Azerbajxhani fajësojnë njëra-tjetrën për shkelje të armëpushimit

Admin

Avancimi i talibanëve “përbën krizë ekzistenciale” për Qeverinë afgane

Admin

Kina ndëshkon me 18 vjet burgim një miliarder dhe kritik qeveritar

Admin

Katër persona vdesin pas rrëzimit të një aeroplani në Ukrainë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More