24.8 C
Skopje, NM
25/06/2021
DailyNews.mk
Регион Свет mk

Шефот на турската дипломатија во посета на Азербејџан

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денеска ќе го посети Азербејџан, близок сојузник на Турција, за да разговара за конфликтите во Нагорно Карабах меѓу азербејџанската армија и ерменските сепаратисти, објави турското Министерство за надворешни работи.

Чавушоглу ќе престојува во „работна посета” за време на која ќе се сретне со азербејџанскиот претседател Илхам Алиев и „ќе размени мислења за ситуацијата во ерменскиот окупиран регион Нагорно Карабах со неговиот азербејџански колега”, се вели во соопштението.
Судирите меѓу азербејџанските и ерменските безбедносни сили во Нагорно Карабах траат од 27 септември.

Вчера, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја повика Турција, главниот сојузник на Азербејџан, да влијае на смирување на ситуацијата во областа околу која војуваат Азербејџан и Ерменија.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Во Италија масовно апсење поради детска порнографија

Admin

ЕК: Вакцина за сите во исто време, сразмерно бројот на жители

Admin

Евростат: Бугарите се најсиромашни во ЕУ

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More