12.3 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Bota

SHBA kufizon fluturimet nga India

SHBA do të kufizojë udhëtimet hyrëse nga India për shkak të rritjes dramatike të rasteve COVID-19 dhe shfaqjes së varianteve të reja, njoftoi sot sekretarja e Shtëpisë së Bardhë për Shtypin, Jen Psaki.“Vendimi vjen me rekomandim nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve dhe do të hyjë në fuqi të martën”, tha Psaki, raporton ATSh.

India po lufton me shifrat rekord të infeksioneve, me më shumë se 300 000 raste ditore për shtatë ditë rresht, ndërsa një mutacion i dyfishtë i COVID-19, i pretenduar më infektues, po qarkullon atje.

SHBA ka dërguar furnizime dhe ndihma urgjente në Indi, me dërgesën e parë që mbërriti sot herët, pjesë e furnizimeve me vlerë prej 100 milionë dollarësh, përfshirë bombola oksigjeni, maska dhe pajisje diagnostikuese.

Related posts

Avionët luftarakë gjermanë dhe izraelitë fluturojnë së bashku mbi Jerusalem

Admin

Zëdhënësi i Clinton: Gjendja e tij është përmirësuar, pritet të lirohet sot nga spitali

Admin

Çmimi i UNESCO-s për Arsimimin e Vajzave dhe Grave 2021, mbështetje për një rol unik të tyre

Admin

Gazpromi rus po e thellon krizën energjetike në Evropë

Admin

Policia australiane ka konfiskuar ngarkesën më të madhe ndonjëherë të heroinës, me vlerë prej 104 milionë dollarë

Admin

Olaf Scholz mund të jetë kancelari i ardhshëm i Gjermanisë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com