-1.2 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Bota

SHBA i përjashton pasaportat federale të vaksinave

Shtëpia e Bardhë ka përjashtuar futjen e pasaportave të detyrueshme federale të vaksinimit Covid-19, duke thënë që privatësia dhe të drejtat e qytetarëve duhet të mbrohen.

Skemat për të futur pasaporta të tilla janë shpallur në të gjithë botën si një mënyrë për të mundësuar qarkullimin e sigurt të njerëzve gjatë luftës kundër pandemisë. Por kritikët thonë se dokumente të tilla mund të jenë diskriminuese.

Shtetet e Bashkuara thanë se nuk e mbështesin dhe nuk do ta mbështesin një “sistem që kërkon nga Amerikanët të mbajnë një letër kredenciale”. Vendi ka raportuar më shumë se 550,000 vdekje nga virusi dhe gati 31 milion raste, numrat më të lartë në botë, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Related posts

EMA miratoi dozën e tretë të vaksinës Moderna

Admin

Miliona doreza të papastra dhe të përdorura nga Tajlanda janë futur në SHBA si për të reja

Admin

Pamje rrëqethëse nga droni në La Palma, destinacioni i preferuar turistik shkatërrohet nga zjarri dhe hiri i llavës

Admin

Putin urdhëron masa të reja për të luftuar koronavirusin

Admin

OKB: Gazrat serrë shënuan rekord në vitin 2020

Admin

Dhjetë vjet burgim për ish-pjesëtaren gjermane të Shtetit Islamik

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com