2.8 C
Skopje, NM
27/10/2021
DailyNews.mk
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

SHBA arreston gruan e shefit të kartelës së drogës ‘El Chapo’

Gruaja e bosit të kartelit meksikan të drogës Joaquin “El Chapo” Guzman u arrestua dhe u akuzua në Shtetet e Bashkuara të hënën për ndihmën e burrit të saj të vazhdonte të drejtonte kartelin e tij të trafikut të drogës ndërsa ai ishte pas hekurave, transmeton Gazeta Metro.

Emma Coronel Aispuro, 31 vjeç, një pjesëmarrëse e rregullt në gjyqin e profilit të lartë të burrit të saj në SHBA dy vjet më parë, ku ai u dënua për trafikimin e tonave të drogës në Shtetet e Bashkuara, u arrestua në Aeroportin Ndërkombëtar Dulles në veri të Virxhinias.

Coronel u akuzua nga Departamenti i Drejtësisë i SH.B.A. për komplot për shpërndarjen e heroinës, kokainës, marijuanës dhe metamfetaminës për import të paligjshëm në Shtetet e Bashkuara. Ajo pritet të paraqitet në një gjykatë federale në Uashington.

Përpjekjet e përbashkëta për të luftuar trafikun e drogës u acaruan nga arrestimi i Cienfuegos, me qeverinë e Meksikës duke lëvizur për të kufizuar veprimtaritë e agjentëve amerikanë në Meksikë si hakmarrje për atë që e quajti shkelje të besimit.

Dokumentet e akuzës thanë se Coronel transmetonte mesazhe në emër të Guzman për të lehtësuar trafikun e drogës pas arrestimit të tij në 2014.

Prokurorët thanë se Coronel gjithashtu komplotoi për të ndihmuar burrin e saj në arratisjen e tij në korrik 2015 nga burgu Altiplano në Meksikë përmes një tuneli milje të gjatë nga qelia e tij. Një dëshmitar bashkëpunues pa emër u pagua 1 milion dollarë për të ndihmuar në lehtësimin e një arratisjeje të dytë të dështuar një vit më vonë, sipas deklaratës së betimit.

Related posts

Është zyrtare – largimi i kancelares Angela Merkel

Admin

Aksion i përbashkët europiano-amerikan: Arrestohen 150 persona, konfiskohen 31 milionë dollarë

Admin

Zgjidhja e problemit të kaosit në trafik, aeroportet italiane dhe ato franceze me infrastrukturë për taksitë fluturues

Admin

Gruaja e parë me ngjyrë në Bundestag – kush është Awet Tesfaiesus

Admin

Barbel Bas zgjidhet presidente e re e Bundestagut

Admin

Inteligjenca amerikane: Shteti Islamik mund ta sulmojë SHBA-në

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com