9.8 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Maqedoni

Shahpanska: Punojmë në metodologji për rritjen e pensioneve

Shkup, 14 tetor – Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jagoda Shahpanska shpreson se deri në fund të vitet do të jetë gati metodologjia e re me të cilën pensionet do të rriten bashkë me rritjen e pagës mesatare.

Shahpanska thekson se një nga përfitimet më të mëdha për qytetarët në rrezik social është reforma me të cilën personat e moshuar të cilët nuk marrin pensione dhe shërbime tjera sociale, marrin 6.000 denarë në muaj dhe shtesë prej 1.000 denarëve që mbulojnë shpenzimet për energjinë elektrike.

“Këtë shërbims ocial e përdori rreth 10 mijë persona”, tha Shahpanska.

Ndryshe, më herët edhe kryeministri Zaev theksoi se rritja e pensioneve do të shkojë sipas pagës mesatare në Maqedoni.

Related posts

Zgjedhjet Lokale 2021, AP dhe PP do të monitorojnë procesin zgjedhor

Admin

Qytetarët e Maqedonisë së pari do ta dezinfektojnë gishtin dhe më pas do të votojnë

Admin

Regjistrohen 395 raste të reja në Maqedoni, humbin jetën 14 persona

Admin

Vrasje në Shkup, i biri ther nënën e tij

Admin

Reagim ASH – AA: Ramiz Merko thyen heshtjen zgjedhore, asfalton rrugë një ditë para zgjedhjeve

Admin

Finalizohet “Open Ballkan”, zyrtarizohet marrëveshja Rama-Vuçiç-Zaev

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com