22.4 C
Los Angeles
November 30, 2021
DailyNews – MK
Bota

Seul, qeveria e këtij qyteti do të jetë para që do t’i bashkohet Metaverse-s

Seuli thotë se do të jetë qeveria e parë e madhe e qytetit që do të hyjë në metaverse.

Sipas mediave të huaja, më 3 nëntor, kryeqyteti i Koresë së Jugut njoftoi një plan për të vënë në dispozicion një shumëllojshmëri shërbimesh publike dhe ngjarje kulturore në metaverse, një internet gjithëpërfshirës që mbështetet në realitetin virtual.

Nëse plani është i suksesshëm, banorët e Seulit mund të vizitojnë një bashki virtuale për të bërë gjithçka, nga turneu në një vend historik deri te depozitimi i një ankese civile duke vendosur syze të realitetit virtual.

Investimi prej 3.3 milionë dollarësh është pjesë e planit 10-vjeçar të kryebashkiakut Oh Se-hoon për qytetin, i cili synon të përmirësojë lëvizshmërinë sociale midis qytetarëve dhe të rrisë konkurrencën globale të qytetit.

Ai gjithashtu prek Marrëveshjen e Re Dixhitale të Koresë së Jugut, një plan mbarëkombëtar për të përqafuar mjetet dixhitale dhe Inteligjencën Artificiale për të përmirësuar kujdesin shëndetësor, infrastrukturën qendrore dhe ekonominë në rimëkëmbjen e saj nga kriza ekonomike e shkaktuar nga Covid-19. 

Related posts

DASH: Nuk komentojmë përse disa vende s`u ftuan në samitin e demokracisë!

admin

Çfarë po ndodh në Danimarkë, pas shfuqizimit të masave kundër COVID-19 – po mendojnë rikthimin e tyre

admin

16 njerëz vdesin në protestat për arrestimin e liderit të opozitës në Ugandë

admin