13 C
Los Angeles
December 3, 2021
DailyNews – MK
Bota

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s paralajmron Rusinë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka paralajmëruar se përqendrimi i forcave ruse në kufirin me Ukrainën i ngjan përqendrimeve të ngjashme të vërejtura para ndërhyrjeve ruse në vendet fqinje.

Ndër të tjera ai ka thënë se forcat e NATO-s po i shikojnë nga afër zhvillimet përgjatë kufirit.

“Ne po i shikojmë nga afër zhvillimet përgjatë kufirit.Kjo është e rëndësishme për NATO-n. Ne kemi aftësinë për të mbledhur informacion, për të monitoruar nga afër dhe për të kuptuar se çfarë po ndodh”, ka thënë Stoltenberg.

Rusia , nga ana tjetër, kërkoi garanci të sigurisë nga NATO-ja, duke argumentuar se bombarduesit strategjikë fluturues “armë shumë të rënda” të fluturojnë deri në 20 kilometra larg nga kufijtë e saj.

Përqendrimi i forcave ruse në kufirin me Ukrainën ngjan me përqëndrime të ngjashme, para ndërhyrjeve në vendet fqinje.

Ndërkohë qeveria ukrainase ka kërkuar një ditë më parë shpjegim nga ambasadori i Bullgarisë në vend, pas deklaratës së presidentit bullgar Rumen Radev se Krimea është pjesë e Rusisë.

Related posts

Ministri i Jashtëm i Austrisë, Linhart: Ballkani Perëndimor është pjesa më e rëndësishme e një Evrope të përbashkët

admin

Ekspertët e marketingut po përpiqen që të fusin reklamat edhe në ëndrra – paralajmërojnë shkencëtarët

admin

Analistët Weber dhe Perry: Ekziston marrëveshja për shpërbërjen e Bosnje dhe Hercegovinës

admin