39.8 C
Skopje, NM
29/07/2021
DailyNews.mk
Избор од уредникот Политика

Се предлага пратениците кои се во изолација да гласаат електронски

Пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ Јадранка Поцкова, која по професија е специјалист невролог, е позитивна на ковид-19, пренесоа повеќе медиуми, повикувајќи се на информации од најголемата опозициска партија. Вкупно тројца пратеници се заразени со коронавирус, соопшти координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митревски. Поцкова е во изолација уште пред да се дознае дека пратениците на СДСМ и на ДУИ, Лазе Таневски и Исмаил Јахоски се позитивни на ковид-19.

Митревски додаде дека координаторите на пратеничките групи од мнозинството предложиле пратениците кои имаат решение за изолација да гласаат електронски и да се водат како присутни на седницата.

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски смета дека власта ќе се соочи со сериозна политичка криза ако се обиде да истурка одлука за одржување на онлајн-седници.

Координаторот на пратеничката група на ДУИ Изет Меџити ги повика опозициските пратеници да покажат солидарност, да ги имаат предвид компаративните искуства од функционирањето на парламентите низ Европа, како и тоа дека Владата веќе работи онлајн.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More