DailyNews.mk
Editor's Picks NMK Politics

SDSM member of Parliament Laze Tanevski tests positive

SDSM member of Parliament Laze Tanevski informed the public that he is positive to the coronavirus. He is the second member of the ruling majority to be confirmed as positive today, after Ismail Jahoski from DUI was rushed to the Infectious Diseases Clinic with Covid-19 symptoms.

Tanevski said that he has no Covid symptoms and is feeling well. He will self-isolate, which adds to the problems with having the Parliament operational and maintaining a quorum. The ruling majority has only 62 seats, just one above the bare minimum needed to support the Government and most of its proposals, as well as convening sessions.

Related posts

Pendarovski për “Politika” të Beogradit: Identiteti maqedonas i panegociueshëm

NEFAIL EMINI

Unioni i Nxënësve të Shkollave të Mesme do të bojkoton mësimin

Zekirija Haxhiu

Arratia e Gruevskit, Sekulloviq: Nuk kam informacione precize

Zekirija Haxhiu

Kovid-19 dhe mungesa e opozitës pamundësojnë punën e Parlamentit

Zekirija Haxhiu

Rusia, përplasje me Holandën/ Moska dëbon dy diplomatë holandezë

Zekirija Haxhiu

Kreu i OBSH-së me kritika për shpërndarjen e vaksinave anti-COVID

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More