23.8 C
Skopje, NM
19/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

Рускиот историчар Јуриј Дмитриев осуден на 13 години затвор

Рускиот историчар Јуриј Дмитриев, познат по своите дела за репресијата во сталинизмот, е осуден на 13 години затвор за сексуално злоставување на дете, соопшти Врховниот суд во Карелија, северозападна Русија. 64 годишниот историчар кој спроведе истражување со организацијата Меморијал за откривање масовни гробници на жртвите на сталинистички терор, беше уапсен во 2016 година под обвинение за детска порнографија и несоодветни фотографии на неговата посвоена ќерка. Тој тогаш рече дека фотографиите од голата девојка биле направени намерно за да ја следи како расте.

Тој беше ослободен во 2018 година. Сепак, повисокиот суд ја оспори таа судска одлука, па историчарот се врати во судот со нови и посериозни обвиненија, за сексуално злоставување на дете. Организацијата Меморијал веднаш ја осуди пресудата на историчарот, наведувајќи дека вистинската причина за гонењето е неговата активност да го зачува споменот на жртвите на политичката репресија

Related posts

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

Diabetes and Covid 19: Self-care tips to manage the condition amid pandemic

Admin

Buckingham Palace garden visitors write bad reviews on TripAdvisor: ‘I feel robbed by royals’

Admin

Princess Beatrice opens up about living with dyslexia: Know all about the learning disorder

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com