13 C
Los Angeles
December 3, 2021
DailyNews – MK
Kosovë

Rritja e të hyrave, Kurti: Kemi nisur qepjen e thesit të shqyer

Rritja e të hyrave prej 34 për qind krahasuar me vitin e kaluar, sipas kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, ka ndodhur për shkak se populli është më i gatshëm të paguajë tatim kur e dinë që nuk vjedh qeveria.

Kurti gjatë një takimi që ka zhvilluar me struktura në Gjilan tha se përmes vettingut kanë nisur “qepjen e thesit të shqyer”.

“Populli është më i gatshëm të paguajë tatim kur e dinë që nuk vjedh qeveria. Pra, si mund t’ia kërkosh një biznesi tatimin paradite kur lajmet në mbrëmje kanë treguar skandalet prej kryeministrit deri tek shumica e ministrave, kështu ka ndodhur në të kaluarën. Kurrkush nuk ka qejf me qitë sene në një thes që është i shqyer. Qysh donë me e qit ti senin në një thes të shqyer? Bile bile e dimë prej përvojës jetësore kur shtim sene në thes së pari e këqyrim a është i shqyer. Tash populli e ka pa që ne jemi duke e qep thesin. Se që ka qenë i shqyer kjo nuk ka dyshim, po jemi duke e qepur thesin”, tha ai, transmeton KP.

Një shpjegim interesant Kurti ka pasur edhe për rëndësinë e rezervave shtetërore, të cilat tha se që dy herë që bëhet kryeministër i gjen të zbrazëta.

“A dinë si i bie kjo çfarë kanë bërë qeveritë e mëhershme, është sikur me shti dru në koftor e nuk ki dritare hiç. Ti djeg dru, por temperatura që është jashtë të hyn brenda menjëherë, se nuk ki dritare. E shteti është shtëpia e popullit, duhet me ja qitë dritaret. Në kuptimin ekonomik rezervat shtetërore e kanë funksionin e imunizimit të ekonomisë”, tha ai.

Related posts

Angazhimi i ardhshëm i Vitisë dhe rezultati i dobët i LVV-së në balotazh, flet Albin Kurti

admin

Gjini fton qytetarët që ta shfrytëzojnë ditën e mirë, të dalin të votojnë

admin

Në 24 orët e fundit, Kosva regjistron 16 raste të reja me Kovid-19

admin