22 C
Los Angeles
November 28, 2021
DailyNews – MK
Shëndetësi

Rritja e rrezikut të Covidit afatgjatë te njerëzit që vuajnë nga sëmundjet reumatizmale

Studiuesit kanë përjashtuar mundësinë që simptoma të ngjashme të fibromialgjisë mund të keqinterpretohen si largpamësi

Njerëzit që vuajnë nga sëmundjet reumatizmale janë në rrezik të shtuar për të marrë një coronavirus të tejzgjatur ose të gjatë, ka treguar një studim i shkencëtarëve amerikanë.

Kjo do të thotë se ata kanë më shumë gjasa të kenë simptoma të ndryshme për më shumë se një muaj, si humbje të shijes ose nuhatjes, dhimbje muskulore, vështirësi në përqendrim…

Studiuesit nga Spitali për Kirurgji Speciale në Nju Jork analizuan të dhënat e 7,505 personave mbi moshën 18 vjeç, të cilët kishin probleme reumatike nga viti 2018 deri në vitin 2020.

Nga ata që rezultuan pozitivë për coronavirusin, më shumë se gjysma (56%) paraqitën simptoma të coronavirusit që zgjatën për të paktën një muaj.

Rreziku i coronavirusit afatgjatë ishte më i lartë te duhanpirësit me sëmundje reumatizmale dhe te pacientët me sëmundje shoqëruese (astma, kanceri, sëmundjet kronike të veshkave, diabeti, dështimi i zemrës, etj.) dhe ata që marrin kortikosteroide.

Studiuesit përjashtuan gjithashtu mundësinë që simptoma të ngjashme të fibromialgjisë (lodhje, dhimbje muskujsh, etj.) mund të keqinterpretohen si COVID-19 afatgjatë, i cili është paraqitur si problem.

Related posts

Pirja e këtij lëngu të shijshëm frutash mund të ulë rrezikun e kancerit të lëkurës

admin

Mungesa e selenit mund të shkaktojë çrregullime të tiroides, shtim në peshë dhe imunitet të dobët

admin

Disa mënyra për të hequr qafe hundën e mbyllur

admin