30.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Bota

Rritja e rasteve me koronavirus në Çeki, më e shpejta në Evropë

Republika Çeke raportoi të mërkurën për një rekord të ri rastesh me koronavirus, brenda një dite.

Të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë treguan për 4,457 raste të reja, të regjistruara të martën.

Shifra e tejkalon rekordin e mëparshëm prej 3,794 rastesh dhe e çon në 90,022 numrin e përgjithshëm të të infektuarve qysh në muajin mars.

Shifra totale paraqet rritje për katërfish që nga 25 gushti.

Në këtë periudhë, shtrimet në spital janë dhjetëfishuar.

Numri i përgjithshëm i viktimave është 794.

Sipas Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve, rritja e numrit të rasteve në Çeki është më e shpejta në Evropë.

Gjatë dy javëve të fundit, Çekia ka raportuar 326.8 raste në 100,000 banorë, duke e tejkaluar për herë të parë Spanjën, me 302.4 raste në 100,000 banorë.

Qeveria çeke, si të tjerat në Evropë, po përpiqet të frenojë rritjen e infeksioneve, që është më e madhe se në mars dhe në prill.

Nga 5 tetori, ky vend ka rikthyer gjendjen e jashtëzakonshme, duke kufizuar tubimet e njerëzve në 20 vetë jashtë dhe 10 vetë brenda, duke ndaluar pjesëmarrjen e audiencave në ngjarjet sportive, duke mbyllur shkollat e mesme dhe duke kërkuar nga studentët e mjekësisë të ndihmojnë në spitale.

Çekia ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme në mars, kur edhe ka shpërthyer pandemia e koronavirusit, dhe e ka hequr atë dy muaj më vonë.

Related posts

Presidenti kroat tallet keq me serbët

Admin

Sërish përmbytje dhe dramë në Belgjikë: Uji bart vetura, përrenjtë në rrugë

Admin

Vriten dy ushtarë turq në Siri

Admin

110 të vdekur pas reshjeve të mëdha në Indi

Admin

Ligjvënësit amerikanë kërkojnë që Olimpiada më 2022 të mos mbahet në Pekin

Admin

CDC: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More