39.8 C
Skopje, NM
29/07/2021
DailyNews.mk
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

Rritet bilanci/ Rusi, 177 viktima dhe mbi 8.000 raste të reja me koronavirus në 24 orë

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi ka arritur në 1.176.286, ndërsa bilanci i viktimave në 20.722.

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Infeksioneve të Koronavirusit njoftoi se me 8.481 raste të reja, numri i rasteve ka arritur në 1.176.286, ndërsa me 177 vdekje në 24 orët e fundit numri i viktimave në 20.722.

Ndërkohë numri i të shëruarve ka arritur në 958.257 me 5.858 të shëruar në 24 orët e fundit.

Norma e rritjes ditore e numrit të rasteve në Rusi është në 0.7 për qind dhe tek 25.6 për qind e rasteve të reja nuk janë vërejtur simptoma.

Në vend vazhdon ende trajtimi i 197.307 të sëmurëve me COVID-19.

Në kryeqytetin rus Moskë, në 24 orët e fundit janë shënuar 2.308 raste të reja, me çka numri i tyre është rritur në 292.601 ndërsa me 27 vdekje të reja, numri i viktimave në kryeqytet u rrit në 5.230.

Shërbimi i Mbrojtjes së Shëndetit të Njeriut dhe të Drejtave të Konsumatorit në Rusi tha se në 24 orët e fundit janë kryer 338 mijë teste ndërsa numri i testeve të kryera deri më sot tejkalon shifrën 46 milionë.

Ndërkohë në deklaratë bëhet e ditur se 219.714 persona mbahen nën vëzhgim.

Rastet e para me COVID-19 në Rusi u regjistruan më 31 janar ndërsa vdekja e parë më 19 mars.

Në disa pjesë të vendit u lehtësuan masat për shkak se u regjistrua rënie e numrit të rasteve. Bashkë me këtë u bë e detyrueshme vendosja e maskave dhe dorezave në ambiente të mbyllura dhe të frekuentuara.

Në vend më 1 shtator filloi viti i ri shkollor ndërsa brenda shkollave nuk u vendos detyrimi për përdorimin e maskave dhe të distancimit fizik.

Bashkia e Moskës për pushimet një javore që do fillojnë me 5 tetor ka vendosur që rritet në 2 javë për shkak të rritjes së numrit të rasteve.

Related posts

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

Admin

Policia në Berlin ndalon mbajtjen e dy protestave për koronavirus

Admin

Biden mbështet synimin e bjellorusëve për demokraci pas takimit me Tsikhanouskayan

Admin

Franca do të kërkojë pasaportën shëndetësore nëpër kafiteri nga 9 gushti

Admin

Zyra e Prokurorit në Bosnje inicion rastet e para nën Ligjin për mohim të gjenocidit

Admin

Tokio regjistron rekord të rasteve me koronavirus

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More