22.8 C
Skopje, NM
30/07/2021
DailyNews.mk
Ekonomi

Rriten çmimet e patundshmërive në SHBA

Çmimet e patundshmërive në SHBA në korrik të këtij viti shënuan rritje, raporton Anadolu Agency (AA).

Sipas indeksit kombëtar të çmimeve të patundshmërive në SHBA “S&P CoreLogic Case-Shiller”, çmimet e patundshmërive janë rritur për 4,8 për qind në korrik, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Qytetet ku më së shumti janë rritur çmimet e patundshmërive janë Phoenix (9,2 për qind), Seattle (7 për qind) dhe Charlotte (6 për qind).

Qytetet me rritjen më të vogël të çmimit të patundshmërive janë Chicago (0,8 për qind), New York (1,3 për qind) dhe San Francisco (2,5 për qind).

David Blitzer, kryetar i bordit të indeksit “S&P Dow Jones” theksoi se ndërtimi i apartamenteve në SHBA ka rënë ndjeshëm.

“Pa një ofertë më të lartë, çmimet e pasurive të patundshme mund të tejkalojnë ndjeshëm inflacionin”, tha Blitzer.

Related posts

Forumi ekonomik: Lidhshmëria infrastrukturore kyçe për zhvillimin e rajonit, përveç vullnetit politik

Admin

Forumi ekonomik/ Një ekonomi – zero dogana, 100 për qind tregti të lirë dhe zero pengesa për lëvizjen e qytetarëve

Admin

Komuniteti i biznesit kërkon mos të ketë pritje në kufi dhe vetëm një leje pune

Admin

Ministri Hoxha njofton për projektin e radhës të përfunduar me sukses

Admin

Ulet çmimi i ngrohjes qendrore në Shkup

Admin

Azeski: Zaevi, Rama dhe Vuçiqi treguan liderizëm politik

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More