19.8 C
Skopje, NM
21/06/2021
DailyNews.mk
Свет mk

Рот: Се наоѓаме во критична фаза од преговорите за Брегзит

На помалку од сто дена до крајот на транзицискиот период за Брегзит, Европската Унија денеска уште еднаш го повика Лондон да се посвети на изнаоѓање компромис за да се избегне истапување од ЕУ без претходен трговски договор, јави дописничката на МИА од Брисел.

Германскиот министер за Европа, Михаил Рот, кој претседаваше со денешниот состанок за општи работи на ЕУ, предупреди дека истапување од ЕУ без претходен договор ќе биде “болно за сите страни, но поболно за Обединетото Кралство“.

– Се наоѓаме во многу критична фаза од преговорите, рече Рот на прес конференцијата по Советот за општи работи во Луксембург и порача дека никој не треба да го потценува ризикот од Брегзит без договор, затоа што во средина една од најголемите економски кризи во ЕУ, ова би значело сериозно уназадување за британските, како и за европските граѓани.

Михаил Рот увери дека европската страна продолжува да преговара конструктивно и со целосен интензитет за да изнајде заеднички прифатлив компромис за двете страни, заснован на политичкиот договор постигнат минатата година, исто така, по макотрпни преговори помеѓу Лондон и Брисел.

Тој ги повика Британците да преговараат во компромисен дух и нагласи дека европската страна веќе направила отстапки и е подготвена на други доколку тоа може да помогне да се постигне квалитетен договор кој ќе ги заштити правата на европските граѓани во Обединетото Кралство како и интегритетот на Република Ирска, членка на ЕУ.

На 31 декември, Обединетото Кралство треба конечно официјално да ја напушти Европската Унија со завршувањето на транзициската фаза. Оваа фаза беше договорена минатата година за да им остави време на двете страни да ги финализираат најкрупните проблеми од договорот и да воспостават трговска спогодба. Но за сега напредокот во преговорите е блокиран.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Во Италија масовно апсење поради детска порнографија

Admin

ЕК: Вакцина за сите во исто време, сразмерно бројот на жители

Admin

Навални: Знам кој сакаше да ме убие

Admin

Нов Зеланд – единствена земја во светот која се справи со коронавирусот

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More