39.8 C
Skopje, NM
29/07/2021
DailyNews.mk
Избор од уредникот Регион

Рама: Нашата амбиција е да ја отстраниме границата со Косово

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во Тирана на состанокот на владите на Албанија и на Косово изјавил дека амбиција на двете влади е да ја отстранат границата меѓу двете страни. Средбата се одржува под слоганот „Заедно без граници“.

На состанокот на двете влади, Рама рече дека ќе се интензивира работата за овозможување контрола во реално време на граничните точки и „конечно отворање на границата“. Премиерот на Албанија на почетокот на состанокот рече дека се договориле со Косово да го унапредат заедничкиот проект за 150-годишнината од Призренската лига, што се однесува на „урбана преквалификација на историски град на Албанија“.

Рама рече дека пристаништето Драч ќе стане стратешко пристаниште, заедничко за двете земји. Тој ја спомена и изградбата на пругата Тирана-Драч, додавајќи дека има обврски за развој на дигиталниот коридор Приштина-Тирана за 5G технологија.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More