26.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Shqipëri

Rama: 11 shtatori i 2001, sulm kundër qytetërimit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reaguar sot në 20 vjetorin e sulmeve në Amerikë.

Ai sulmin ndaj kullave binjake në New York e quajti sulm kundër qytetërimit, duke goditur mizorisht simbolin e tij, Amerikën.

“20 vjet më parë, 11 shtatori hyri në histori si dita e zezë e sulmit të egër të urrejtjes barbare kundër qytetërimit tonë, duke goditur mizorisht simbolin e tij, Amerikën, mu në zemrën e saj. Sot e përgjithmonë, 11 shtatori do të mbetet një ditë kujtese dhe vetëdijeje e botës demokratike për vlerat e paçmueshme të lirisë e të demokracisë”, shkruan Rama.

Ndryshe, më 11 shtator 2001 nga sulmet në kullat binjake humbën jetën rreth 3 mijë persona. 

Related posts

Fon der Lajen: Jap mbështetje të plotë për fillimin e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me BE-në

Admin

Ballkani i Hapur/ Presidentja e KE-së: Çdo iniciativë që është brenda procesit të Berlinit, mirëpritet prej nesh

Admin

Integrimi në BE/ Mund të ketë presion? Përgjigjet Rama: Ne jemi në dashuri me BE, do na përqafojnë kur…

Admin

Fevziu për Kurtin: Inshallah do e bëje bashkimin e Shqipërisë me Kosovën

Admin

‘Lufta’ me COVID-19, mbërrijnë edhe 29,250 doza Pfizer në vendin tonë

Admin

Covid 19/ Ministria e Shëndetësisë: Rregjistrohen 295 raste të reja dhe 13 humbje jete në 24 orët e fundit

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com