19 C
Skopje, NM
12/04/2021
DailyNews.mk
Rajoni

Gjermania do të përgjojë partinë e ekstremit të djathtë AfD

Shërbimet e inteligjencës në Gjermani e emërtuan partinë Alternativa për Gjermaninë (AfD) si grup të dyshuar ekstremist, raportojnë mediat lokale.

Partia nacionaliste është tashmë nën mbikëqyrje në disa lande gjermane, por vendimi do të thotë se aktivitetet e saj mund të vëzhgohen në të gjithë vendin.

Megjithatë, deputetët dhe anëtarët e Parlamentit Evropian do të përjashtohen nga çdo operacion.

Shërbimet e inteligjencës nuk i kanë komentuar ende publikisht raportet.

Një zëdhënëse e AfD-së tha se vendimi është “thjesht politik” dhe shtoi se partia e saj do të ndërmarrë veprime ligjore kundër “klasifikimit të pajustifikuar”, shkruan BBC.

Nëse konfirmohet, kjo do të jetë hera e parë në historinë e pas-luftës në Gjermani që një parti politike, me ulëse në Parlamentin kombëtar, merr një emërtim të tillë.

E formuar në vitin 2013, Alternativa për Gjermaninë, që kundërshton Islamin dhe establishmentin, është partia më e madhe opozitare në Parlamentin gjerman.

Popullariteti i saj është rritur në vitin 2015, pasi afro një milion migrantë kanë hyrë në Gjermani.

Related posts

Albin Kurti paralajmëron rivendosjen e reciprocitetit ndaj Serbisë: E drejtë që buron nga të qenit i pavarur

Nefail Emini

Miroslav Lajçak: Nëse ka vullnet politik në Kosovë e Serbi, marrëveshjen e arrijmë brenda disa muajsh

Nefail Emini

Ana Bërnabiq i reagon ambasadorit gjerman: Bombardimet ishin sundim i forcës, jo i ligjit

Nefail Emini

Sot hyjnë në fuqi masat e reja në Shqipëri, qarkullimi dhe aktiviteti i bareve deri në orën 22:00

Nefail Emini

Mali i Zi në protestë për shtetësinë

Nefail Emini

Kaos në Beograd, kamioni me raketa aktive përmbyset në mes të rrugës

Nefail Emini

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More