17 C
Skopje, NM
12/05/2021
DailyNews.mk
Rajoni

Ana Bërnabiq i reagon ambasadorit gjerman: Bombardimet ishin sundim i forcës, jo i ligjit

9:57 | 12 Prill 2021
Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq ka reaguar pas deklaratave të fundit nga ambasadori gjerman në Beograd, Thomas Schieb në lidhje me bombardimin e Jugosllavisë nga NATO.Bombardimi i Jugosllavisë nga NATO nuk ishte sundimi i ligjit por sundimi i forcës, tha Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, duke komentuar deklaratën e fundit të ambasadorit gjerman Thomas Schieb.

Në një paraqitje në TV Pink, Bërnabiq e quajti bombardimin në 1999 agresion dhe një krim monstruoz, transmeton lajmi.net.

Kur u pyet nëse Aleksandar Vuçiq u qortua për reagimin ndaj “deklaratës së Schieb a se ai zgjodhi investime midis Kosovës dhe investimeve gjermane”, Bërnabiq deklaroi se ata e qortonin Presidentin e Serbisë çdo ditë për marrëzi të ndryshme, dhe e përmendi atë si shembull sepse ishte vaksinuar në Rudna glava dhe jo në Beograd.

Bërnabiq tha se Vuçiq ishte “duke luftuar për Kosovën” ashtu si askush nuk kishte luftuar më parë, dhe vuri në dukje se opozita aktuale dhe ish-qeverisë, morën vendime joserioze që i kushtuan Serbisë “tek Kosova dhe pozicioni ynë dhe zhvillimi ynë ekonomik”.

“Vuçiq nuk ka qenë kurrë në stilin e” si mundemi, do ta bëjmë lehtë, më lini të them diçka në mënyrë që të gjithë të më duartrokasin dhe pastaj do t’i kushtojë Serbisë dhe popullit tonë një krah dhe një këmbë “, tha Bërnabiq, transmeton lajmi.net.

Ajo nënvizoi se Gjermania dhe kompanitë nga ai vend, me mbështetjen e qeverisë gjermane dhe ambasadorit Scheib, punësojnë 72,000 njerëz në Serbi.

Bërnabiq theksoi se Vuçiq kurrë nuk tha asgjë që do të kompromentonte pozicionin e Serbisë ndaj Kosovës, por që ai tha se ne duhet të shikojmë drejt së ardhmes.

Related posts

Eurodeputeti austriak: Rezultati i dialogut duhet të jetë njohja e dyanshme mes Kosovës dhe Serbisë

Admin

Rama: Kurrë s’e kam mbështetur ndryshimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë

Admin

Ambasadori Abbott përmend faktin se Kosova ka rënë për tetë vende për Lirinë e Shtypit

Admin

Kryeministrja norvegjeze Erna Solberg uron Kurtin, thotë se do ta ndjekin nga afër dialogun Kosovë-Serbi

Admin

Pas rezultateve të dobëta në zgjedhje, Nard Ndoka jep dorëheqje nga drejtimi i partisë

Admin

PS-ja synon shkarkimin e Metës, nis mbledhjen e nënshkrimeve të deputetëve

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More