21 C
Skopje, NM
12/05/2021
DailyNews.mk
Rajoni

Albin Kurti paralajmëron rivendosjen e reciprocitetit ndaj Serbisë: E drejtë që buron nga të qenit i pavarur

Qeveria Kurti ll paralajmëron se do të vendosë reciprocitetin ndaj Serbisë së shpejti.

Zëdhënësi i qeverisëm, Përparim Kryeziu për një media ka deklaruar se reciprociteti buron nga e drejta për barazi, sovranitet dhe të qenit i pavarur.

Sipas tij, qytetarët e Kosovës kanë të drejtë të mbrohen nga sjellja arbitrare e shteteve të tjera.
“Reciprociteti është e drejtë që buron nga barazia dhe sovraniteti, pra të qenit i pavarur, në mënyrë që të mbrohen qytetarët nga sjellja arbitrare apo shkelja e të drejtave dhe dinjitetit nga ana e shteteve tjera”,- tha Kryeziu.

Related posts

Eurodeputeti austriak: Rezultati i dialogut duhet të jetë njohja e dyanshme mes Kosovës dhe Serbisë

Admin

Rama: Kurrë s’e kam mbështetur ndryshimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë

Admin

Ambasadori Abbott përmend faktin se Kosova ka rënë për tetë vende për Lirinë e Shtypit

Admin

Kryeministrja norvegjeze Erna Solberg uron Kurtin, thotë se do ta ndjekin nga afër dialogun Kosovë-Serbi

Admin

Pas rezultateve të dobëta në zgjedhje, Nard Ndoka jep dorëheqje nga drejtimi i partisë

Admin

PS-ja synon shkarkimin e Metës, nis mbledhjen e nënshkrimeve të deputetëve

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More