15.8 C
Skopje, NM
13/06/2021
DailyNews.mk
Регион

Радев: Ќе предложам уставни измени по изборите

Моите критики се однесуваат на оние кои управуваат со нас неефикасно. Јас не се мешам во работите на ниту една партија, но не дозволувам никој да се меша во моите работи. Бугарија веќе е во криза – политичка, здравствена, економска, но најголема е владината криза. Оние кои се на власт секојдневно не туркаат во ќорсокак. Ова го изјави бугарскиот претседател Румен Радев по денешната посета на Бугарската академија на науките (БАН).

Според него, Бугарија пропаѓа и станува негативен херој во светскиот медиумски простор, губејќи го легитимитетот во сите меѓународни институции.

– На тоа треба веќе да се стави крај преку фер предвремени избори, истакна Радев, нагласувајќи дека е потребна дебата за нов социјален договор.

Во врска со уставните измени на Владата, шефот на државата истакна дека владејачката партија ГЕРБ предизвика „потсмев“.

– Јас го избрав другиот пат – прво разговори со академската заедница за идентификување на проблемите, разговор со невладини организации и граѓани, разговори со експерти, со сите институции и на крај разговори со партиите. Постигнавме друга фаза на социјален развој поради протестите и поради целосната недоверба во овој Парламент. Не гледам причина сега да ги поднесам моите предлози за измени на Уставот, ќе ги доставам кога бугарскиот парламент ќе го врати легитимитетот, односно по изборите, нагласи бугарскиот претседател.

Радев додаде дека без силна, обединета и конструктивна опозиција, секоја демократија згаснува.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Евростат: Бугарите се најсиромашни во ЕУ

Admin

Хаг бара Црна Гора да истражи 15 лица обвинети за воени злосторства

Admin

Харадинај: Да ги зачувавме даноците, Србија ќе не признаеше

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More