18.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Kuzhina

Qoftere keto: Një drekë e lëngshme dhe plot shije që nuk shëndosh!

Dieta nuk ka pse të jetë pa shije

Përbërësit:

– 500 g mish të bluar, sipas shijes (atë që zakonisht e përdorni);
– një qepë e vogël;
– 1 vezë;
– 1 lugë e vogël kripë;
– gjysmë luge e vogël piper;
– 1 lugë e vogël fletë të thara majdanozi;
– një maje luge e vogël hudhër të bluar apo pluhur;
– 1 lugë miell liri (kokosi, bajameje, nga bërthamat e rrushit, luspa psiliumi).

Përgatitja:

Grijeni qepën, shtoni mishin, erëza dhe miellin dhe që të gjitha me dorë ngjishni. Lini pak të qëndrojnë dhe pastaj bëni qoftere.

Nga kjo përbërje mund të bëni 9 qoftere të madhësisë së shuplakës së dorës.

Radhisni qofteret në një tepsi të madhe të furrës në të cilën keni vendosur letër për pjekje. Aktivizoni furrën në 200 gradë Celsius që të nxehet.

Çdo qoftere spërkateni me disa pika vaj ulliri. Qofteret piqni rreth 50 minuta deri në një orë, varësisht sa i doni të pjekura. Në fillim do të lirojnë ujë, ndërsa më vonë do të piqen mirë.

Pastaj vetëm hiqni nga letra dhe shërbejini.

Ju bëfshin mirë.

Related posts

Copëza pule të pjekura në hell, uthull balsamike dhe mjaltë

Admin

Lulelakër e pjekur me djathë dhe me mustardë

Admin

Bëni vetë gjalpin nga kikiriku, bademi dhe lajthitë

Admin

Galaktoboureko, receta e byrekut të ëmbël grek

Admin

Linguini me ton, limon dhe ullinj

Admin

Dy mënyra të konservimit: Si t’i vendosni bishtajat në kavanoza për t’i ruajtur gjatë gjithë vitit

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com