20.3 C
Los Angeles
December 6, 2021
DailyNews – MK
Kosovë

Qeveria u vazhdon edhe për dy muaj shtesat prej 10 për qind për stafin shëndetësorë

Qeveria e Kosovës ka miratuar ndarjen e mjeteve shtesë për dy muaj për punëtorët shëndetësorë.

Ushtruesja e detyrës së ministres së Shëndetësisë, Dafina Gexha-Bunjaku para kabinetit qeveritar bëri propozimin e kësaj shtese.

“Propozim vendimi ka për qëllim ndarjen e mjeteve në vlerë prej 1 milion e 810 mijë euro në zbatim të masës 4.1 mbështetja e shëndetësisë në kuadër të pakos së Ringjalljes Ekonomike. Pagesën shtesë neto prej 10% të3 pagës bazë por jo më pak se 60 për punonjësit shëndetësorë të sektorit publik, profesionistët shëndetësorë dhe stafin mbështetës”, tha Gexha-Bunjaku.

Ajo shtoi se në lidhje me ndarjen e mjeteve do të përkujdeset Ministria e Financave dhe Transfereve.

Pagesa shtesë për punëtorët shëndetësorë do të ndahet për muajt nëntor dhe dhjetorë 2021.

Related posts

Mehaj: Kemi rritur kapacitetet e FSK-së dhe kemi blerë pajisje ushtarake deri në 32 milionë euro

admin

Deputetja e PDK-së e lëshon mbledhjen e Komisionit, Bislimi flet për dialogun e vizat

admin

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 21 raste të reja me Kovid-19

admin