15.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Maqedoni TOP LAJM

Qeveria nuk zbulon se cila kompani mbikëqyri ndërtimin e spitaleve modulare

Shkup, 11 shtator – Në ditën e tretë të tragjedisë në spitalin modular, institucionet nuk tregojnë se cila kompani dha dritën jeshile që objekti KOVID në Tetovë i plotëson të gjitha kushtet e nevojshme për të pritur pacientët. Ministri në dorëheqje Venko Filipçe refuzoi të thotë se cila kompani ishte përgjegjëse për mbikëqyrjen e instalimit të këtij lloji të reparteve spitalore. Ministria e Punës dhe Politikës Sociale nuk zbulon se kush është kompania.

Kjo ministri shfaqet si nënshkruese e marrëveshjes me kompanitë “Brako” dhe “Tom dhe Ari” që ndërtuan spitalet modulare në të gjithë vendin.

Sidoqoftë, megjithëse kontratat e nënshkruara për instalimin dhe pajisjen e objekteve janë publike, as në faqen e internetit të Punës dhe Çështjeve Sociale, as në faqen e internetit të Byrosë së Prokurimit Publik, nuk ka asnjë informacion mbi kompaninë që mbikëqyri procesin dhe ra dakord që objektet plotësojnë të gjitha kushtet për të pritur pacientët me KOVID.

“Ju njoftojmë se Ministria e Punës dhe Politikës Sociale vë në dispozicion të gjithë dokumentacionin në dispozicion të saj dhe është pjesë e procedurës së hetimit për Prokurorinë për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, përfshirë dokumentet për informacionin që keni po kërkojnë”, thonë nga MPPS.

Zyra e Prokurorit për Krim të Organizuar dhe Korrupsion tashmë ka njoftuar se ka hapur një rast dhe se do të kontrollojë procedurën për realizimin e prokurimit publik për ndërtimin e spitaleve modulare në të gjithë Maqedoninë. Dje, Byroja e Prokurimit Publik dhe Ministria e Punës lëshuan një urdhër për dorëzimin e të gjithë dokumentacionit që lidhet me instalimin e 19 objekteve modulare të KOVID.

Prokuroria do të analizojë nëse dokumentacioni për prokurimin publik të kryer është i përshtatshëm me dokumentacionin teknik për ndërtimin e këtij lloji të objekteve.

Related posts

Forum i sigurisë në Ohër: Qasje kolektive për përgjigje të suksesshme ndaj kërcënimeve të reja të sigurisë

Admin

Borrell për B.Perëndimor: Është në zemër të Evropës, kemi përgjegjësi për paqe

Admin

Regjistrohet tërmet në Maqedoni

Admin

Ziadin Sela: Pas zgjedhjeve lokale do të rrëzohet kjo qeveri!

Admin

Bexheti: Gasifikimi i Tetovës një projekt gjigant që do e realizojmë për qytetin tonë (VIDEO)

Admin

Zudi Koka: Po të mos ishte ASH, vota ime do të shkonte për Sermine Purrinin

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com