18.8 C
Skopje, NM
16/06/2021
DailyNews.mk
Bota

Qeveria indiane shpjegon lidhjet me valën e dytë vdekjeprurëse nga COVID-19

India ka thënë se një variant i ri (mutant i dyfishtë) i koronavirusit i zbuluar për herë të parë atje në mars lidhet me valën e dytë vdekjeprurëse.

Një mutant i dyfishtë është kur dy mutacione bashkohen në të njëjtin virus.

Mostrat që përmbajnë mutantin, ose variantin B.1.617, janë gjetur në disa shtete në numër të madh. Një zyrtar në Qendrën Kombëtare të Kontrollit të Sëmundjeve tha se ende nuk ishin në gjendje të krijonin plotësisht një korrelacion.

Ndërkohë, India raportoi një rekord 412,000 raste në 24 orë të mërkurën, dhe 3,980 vdekje.

Këshilltari i lartë shkencor i qeverisë gjithashtu paralajmëroi që një valë e tretë është e pashmangshme.

Rritja aktuale e virusit tashmë ka mbingarkuar sistemin e kujdesit shëndetësor, ku ka mungesë të shtretërve, mungesë oksigjeni dhe madje mungesë hapësire për krematoriume.

Disa shtete janë nën bllokim total ose të lokalizuar, ndërsa qeveria ngurron të vendosë një bllokim kombëtar, nga frika e ndikimit në ekonomi.

Related posts

Merr fund paqja në Gaza

NEFAIL EMINI

Sulmet kibernetike do të jenë temë në takimin mes presidentëve Biden dhe Putin

NEFAIL EMINI

SHBA-ja dhe BE-ja do të bashkëpunojnë edhe më shumë në Ballkanin Perëndimor

NEFAIL EMINI

“Nuk ka iluzione” për takimin Biden-Putin

NEFAIL EMINI

Editorial/ Çfarë pasoja mund të shkaktojë kanali i ri ujor i Stambollit?

NEFAIL EMINI

Fillon në Bruksel samiti SHBA-BE

NEFAIL EMINI

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More