9.8 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Përzgjedhjе nga redaktori Rajoni

Qeveria bullgare për importin e vaksinës ruse “Sputnik V” do të konsultohet me KE

Qeveria bullgare do të konsultohet me Komisionin Evropian për importin e vaksinës ruse kundër Kovid-19 “Sputnik V”, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Sofja.

Vendimi i tillë erdhi pasi Partia Socialiste Bullgare e opozitës (BSP) i ofroi qeverisë në Sofje të fillojë bisedime urgjente për importin e vaksinës ruse, por projekti u refuzua si në kundërshtim me Ligjin për barnat në mjekësinë humane.

Zëvendësministri i Shëndetësisë, Bojko Penkon në fillim të sesionit të Komitetit Shëndetësor të Parlamentit Bullgar theksoi se është futur një procedurë e centralizuar evropiane për vaksinat. Ai e përshkroi propozimin e BSP si të pazbatueshëm.

BSP kujtoi se Polonia, Hungaria dhe Sllovakia importojnë vaksina që nuk janë miratuar nga Komisioni Evropian i Barnave (EMA).

Drejtori ekzekutiv i Agjencisë për barna në Bullgari, Bogdan Kirilov, deklaroi se legjislacioni kombëtar i këtyre vendeve lejon produkt të paautorizuar për përdorim emergjent që nuk e lejon KE, për dallim nga legjislacioni Bullgar, i cili nuk lejon një zgjidhje të tillë.

Related posts

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Admin

Hotelet e Tiranës janë plot, turistë edhe nga Lindja e Mesme

Admin

Rritja e rasteve me coronavirus, 1,659 raste janë aktive

Admin

Vazhdojnë pritjet e gjata në pikat kufitare, tri orë pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Admin

Arsyet se përse po shtyhet regjistrimi i popullsisë

Admin

Humb jetën nga coronavirus një zyrtar policor

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com