13 C
Los Angeles
December 3, 2021
DailyNews – MK
Bota

Qëlloi për vdekje dy persona gjatë protestave kundër racizmit – shpallet i pafajshëm adoleshenti amerikan

Një juri e shpalli të premten Kyle Rittenhouse të pafajshëm për akuzat lidhur me vrasjen e dy personave në një protestë kundër racizmit dhe plagosjen e një të treti në Kenosha, Wisconsin vitin e kaluar, pas një gjyqi të trazuar që përfshiu Amerikën.

Sipas medieve të huaja, dy netë para se të dilte në Kenosha, trazirat shpërthyen në rrugët e saj pasi policia qëlloi afro-amerikanin Jacob Blake.

Rittenhouse kishte udhëtuar në qytet nga shtëpia e tij në Illinois dhe, i armatosur me një pushkë gjysmë automatike, ai tha se kërkonte të ndihmonte në mbrojtjen e pronës nga trazirat.

Atëherë, në moshën 17-vjeçare, ai qëlloi për vdekje Joseph Rosenbaum, 36-vjeçar dhe Anthony Huber, 26-vjeçar dhe plagosi 27-vjeçarin, Gaige Grosskreutz.

Avokatët e Rittenhouse argumentuan se ai “po përpiqej të ndihmonte këtë komunitet” dhe “reagoi ndaj njerëzve që e sulmonin atë”.

Related posts

Fqinjët e Bjellorusisë: Kriza e emigrantëve rrezikon përplasje ushtarake

admin

Inflacioni në Gjermani në nivelet më të larta që nga viti 1992

admin

Kina dhe 14 shtete të tjera nënshkruan marrëveshjen më të madhe botërore për tregti

admin