10.8 C
Skopje, NM
15/06/2021
DailyNews.mk
Избор од уредникот Свет mk

Путин и Макрон повикаа за прекин на судирите во Нагорно Карабах

Претседателите на Русија и на Франција, Владимир Путин и Емануел Макрон разговараа за ескалацијата на конфликтот во спорниот регион Нагорно Карабах и ги повикаа завојуваните страни да се воздржат од насилство што е можно повеќе и да ги запрат непријателствата што е можно побрзо, соопшти Кремљ.

Во разговор инициран од француска страна, лидерите детално разговараа за значително влошување на состојбата во зоната на конфликтот во Нагорно Карабах. Се изрази сериозна загриженост поради континуираните големи борбени дејствија, се вели во соопштението.

„Путин и Макрон ги повикаа завојуваните страни да применат итен и целосен прекин на огнот, да ги намалат тензиите и да покажат максимална воздржаност“, соопшти Кремљ.

Тие се согласија дека нема алтернатива за решавање на кризата со политички и дипломатски средства.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More