28.8 C
Skopje, NM
16/09/2021
DailyNews.mk
Uncategorized

Путин го повикал Ердоган на соработка за Нагорно Карабах

Рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган повика на соработка меѓу лидерите за прекинување на борбите, соопшти Кремљ.

Двајцата лидери „ја истакнаа итната потреба од заеднички напори да се стави крај на крвопролевањето што е можно поскоро и да се оди кон мирно решавање на проблемот со Нагорно Карабах“, се наведува во соопштението од Кремљ.

Ова е прв телефоснки разговор меѓу Путин и Ердоган по избивањето на борбите во Нагорно Карабах кон крајот на минатата месец.

Азербејџан претходно потврди дека извршил напад врз локација за лансирање на ракети во Ерменија за која Баку тврди дека се користела за таргетирање на цивилни области. Борбите избувнаа во и околу регионот на 27 септември.

Related posts

South Korea designates arriving Afghans as ‘persons of special merit’

Admin

23,845 active cases with covid in Kosovo

Admin

Vucic receives invitation to attend enthronement of Metropolitan Joanikije in Montenegro

Admin

Diabetes and Covid 19: Self-care tips to manage the condition amid pandemic

Admin

Buckingham Palace garden visitors write bad reviews on TripAdvisor: ‘I feel robbed by royals’

Admin

Princess Beatrice opens up about living with dyslexia: Know all about the learning disorder

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com