19.8 C
Skopje, NM
28/09/2021
DailyNews.mk
Bota

Punonjësit e administratës publik detyrohen të vaksinohen në Slloveni

Punonjësit në administratën shtetërore në Slloveni do të duhet të vaksinohen ose të paraqesin një certifikatë se janë shëruar nga COVID-19, përndryshe ata nuk do të jenë në gjendje të punojnë me palët, njoftoi të premten Ministri i Ekonomisë dhe Zëvendëskryeministri, Zdravko Pocivalsek.“Punonjësit që janë në kontakt me njerëzit do t’iu kërkohet certifikata e vaksinimit ose dokument se janë shëruar nga Covid-19”, tha ai, duke shtuar se kjo nuk do të jetë më e mundur për ta me një test negativ të coronavirusit.

Ai tha se ishte një nga hapat e ardhshëm për të treguar një qëndrim “më të ashpër” në lidhje me nevojën për të vaksinuar sa më shumë nga popullata. Ai theksoi se kjo duhej të ishte bërë më herët.Sipas tij, një lëvizje e tillë mundësohet nga ligji dhe rregulloret në fushën e sigurisë në punë, raporton euractiv.Tani që ka mjaft vaksina, shteti nuk mund të jetë më “peng” i atyre që kundërshtojnë vaksinimin e detyrueshëm dhe qeveria do të japë një shembull për të tjerët duke inkurajuar imunizim më të madh në administratën shtetërore, shtoi ai.Dhoma e Tregtisë Sllovene ka shprehur kundërshtimin ndaj vendimit sipas të cilit testet e rregullta javore për coronavirus për punonjësit do të kryheshin gjatë orarit të punës dhe në kurriz të punëdhënësve.

Related posts

I bie shkurt, australiani kalon tetë korsi me veturë dhe përplaset në fund – policia publikon pamjet rrëqethëse

Admin

Lejuan qenin që vazhdimisht ta kafshojë të arrestuarin, FBI heton zyrtarët policorë të përfshirë në këtë rast

Admin

Nxori armën dhe filloi të shtie mbi qytetarët në mes të rrugës, plagosen pesë persona në Manhattan – përfshirë sulmuesin

Admin

Macron goditet me vezë gjatë vizitës në një panair – presidenti francez befason me deklaratën

Admin

Presidenti i Koresë së Jugut sugjeron ndalimin e ngrënies së mishit të qenve

Admin

Burri në Angli ‘kërcënon të vrasë gruan me sharrë elektrike’, para se t’i vërë zjarrin vetes

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com