1.8 C
Skopje, NM
25/10/2021
DailyNews.mk
Bota Përzgjedhjе nga redaktori

Pse Biden i përdor 17 stilolapsa për t’i nënshkruar urdhrat e tij?

Sjellja e presidentit të ri të SHBA, John Biden, në Shtëpinë e Bardhë ka qenë në titujt ndërkombëtarë që nga fillimi i mandatit të tij si pasardhës i ish-Presidentit Donald Trump, duke filluar nga rrobat e tij të veçanta dhe prekjet në zyrën e tij ovale deri te zakoni i çuditshëm i nënshkrimit të urdhrave, të cilat gazetat amerikane kanë zbuluar se mbështeten në 17 stilolapsa.

Por, cili është sekreti?

Sipas burimeve, sjellja e çuditshme e Biden është një zakon presidencial i ndjekur nga shumë ish-presidentë të SHBA, dhe megjithëse presidentët e parë që zbatuan këtë zakon nuk u identifikuan derisa ish-presidenti, Lyndon Johnson, përdori të paktën 75 stilolapsa për të nënshkruar Ligjin e famshëm për të Drejtat Civile në vitin 1964.

Arsyeja e përdorimit të stilolapsave të shumtë në nënshkrimin e ligjeve është pikërisht sepse disa prej tyre u jepen atyre që kontribuan në nxjerrjen e ligjit dhe hartimin e tij ose i dhanë këshilla Presidentit, për nder të veprimit të tyre.

Lyndon prezantoi Presidentin e 36-të të Shteteve të Bashkuara, një nga penat e tij në 1964, me Martin Luther King Jr, i cili luajti një rol të madh në krijimin e Aktit për të Drejtat Civile.

Related posts

Kina publikon dokumentin e pozicionit mbi bashkëpunimin me OKB-në

Admin

Gastronomët protestojnë në mbrëmje para Qeverisë

Admin

SHBA-ja heq vizat për kroatët

Admin

Franca lëshon dy satelitë të tjerë në hapësirë, një prej tyre ushtarak

Admin

Braziliania 12-vjeçe vret babanë polic për t’u bërë e famshme

Admin

Numër rekord i ndalimeve në kufirin SHBA-Meksikë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com