12.3 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Showbiz

Propozohet ndryshimi i rregullave për “Golden Globes”

Organizatorët kanë propozuar udhërrëfyesin për ndryshimin transformues.

Trupi prapa Golden Globes ka hartuar propozime që, nëse zbatohen, mund të shohin që organizata e zënë në kritika po pëson “ndryshim transformues”, shkruan BBC.

Ato përfshijnë masa për rekrutimin e anëtarëve me ngjyrë dhe rritjen e anëtarësisë së saj me 50% gjatë 18 muajve të ardhshëm.

Shoqata e Shtypit të Huaj të Hollywood-it është akuzuar muajt e fundit për praktika diskriminuese, duke pranuar “falas” dhe gabime të tjera etike.

Bordi i tij tha se kritikat kishin çuar në “introspeksion të thellë shumë të nevojshëm”.

“Këta muajt e fundit kanë qenë të vështirë për të gjithë ne,” thuhet në një letër dërguar 86 anëtarëve të organizatës, askush prej të cilëve nuk është me ngjyrë.

Thuhet se janë identifikuar “pesë shtyllat themelore të ndryshimit” që do të “preknin çdo aspekt të mënyrës se si veprojmë” nëse miratohet.

Propozimet përfshijnë një rritje “thelbësore” të anëtarësisë, një “fokus specifik” në rekrutimin e anëtarëve me ngjyrë dhe një kod të ri të sjelljes.

Bordi i HFPA tha se ishte i përgatitur të jepte dorëheqjen në masë nëse “udhërrëfyesi” i tij nuk miratohej dhe zbatohej në një mënyrë “në kohë”.

Propozimet pasojnë kritikat e gjera të organizatës, anëtarët e së cilës janë të gjithë gazetarë ndërkombëtarë me qendër në Los Anxhelos.

Janë ata që votojnë në çmimet vjetore të Golden Globes, tradicionalisht një nga ngjarjet më të mëdha dhe më të yjeve të sezonit vjetor të çmimeve.

Një ekspozim i gjatë i botuar në Los Angeles Times në shkurt sugjeroi se “pozicioni i tij unik dhe i pabesueshëm i ndikimit” tani ishte nën kërcënim.

Më shumë se 100 firma PR të Hollywood-it më pas thanë se do të këshillonin yjet që ata përfaqësojnë të mos punojnë me HFPA nëse nuk bëhen ndryshime.

HFPA madje është përballur me kthim mbrapa nga marrësit e çmimeve të saj, mes tyre aktori i humorit dhe aktori britanik Sacha Baron Cohen.

“Faleminderit për shtypin e huaj të Hollywoodit”, tha ai kur Borat Subcendent Moviefilm u emërua filmi më i mirë muzikor ose komedi në Golden Globes të shkurtit.

Më shumë tituj u gjeneruan muajin e kaluar kur organizata përjashtoi ish-presidentin e saj për shpërndarjen e një artikulli kritik ndaj lëvizjes Black Lives Matter.

Propozimet e paraqitura nga bordi i HFPA përfshijnë heqjen dorë nga një kërkesë që anëtarët të banojnë në Kaliforninë e Jugut, duke e hapur atë për gazetarët e vendosur diku tjetër në SHBA.

Anëtarëve gjithashtu do t’u ndalohet të pranojnë artikuj promovues dhe do të kenë emrat, biografitë dhe lidhjet e tyre të renditura në faqen e internetit të organizatës.

Masat u mirëpritën nga NBCUniversal, i cili transmetoi Globes, si dhe Dick Clark Productions, kompania që i prodhon ato.

Related posts

“Çfarë thonë sondazhet”, Ana Kabashi mahnit me dukjen në pozat e reja

Admin

Stresi publikon projektin e ri “A t’ka marr malli”

Admin

Dita e zgjedhjeve, si u dukën bashkëshortet e politikanëve gjatë votimit

Admin

Miley Cyrus falënderon për mbështetjen besnike dhe paralajmëron epokën e re të punës në letrën dedikuar fansave

Admin

Linda Halimi vazhdon të tregojë të pasmet në fotografi pas ndërhyrjes së kryer në vithe

Admin

Jeff Bezos dhe e dashura e tij shkëmbejnë puthje pasionante në mes të rrugës në New York

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com