-1.2 C
Skopje, NM
26/10/2021
DailyNews.mk
Bota

Probleme me motorin, një tjetër avion Boeing 777 bën ulje të detyruar

Një avion Boeing 777 i kompanisë “Rossiya Air” bëri një ulje të detyruar në aeroportin e Moskës pas disa problemeve që pilotët konstatuan në një nga motorët e tij.

Lajmi u dha nga kompania e cila bën me dije se avioni kargo ishte nisur nga Hong-Kongu dhe kishte destinacion Madridin në Spanjë.

Javët e fundit, avionët e Boeing kanë qenë në qendër të vëmendjes për shkak të problemeve të shfaqura shpesh në motorët e modelit 777.

Administrata Federale e Aviacionit ka vendosur një gjobë 6.6 milionë ndaj kompanisë ndërtuese të avionëve për motive që lidhen me sigurinë e mjeteve të saj të transportit ajror. Sipas FAA, Boeing ka ushtruar presion ndaj inspektorëve në një impiant në Karolinën e Jugut për çështjen e kontrollit të avionëve Boeing 787 ”Dreamliner” në shkurt të vitit 2020.

Vetëm disa ditë më parë, industria aeronautike amerikane vendosi të pezullojë përkohësisht fluturimet e 128 avionëve Boeing 777 me motorë “Pratt & Whitney PW4000-112” pasi një incident i rëndë u regjistrua në Kolorado, ku një avion i këtij tipi bëri ulje të detyruar për shkak të zjarrit që përfshiu motorin.

Related posts

EMA miratoi dozën e tretë të vaksinës Moderna

Admin

Miliona doreza të papastra dhe të përdorura nga Tajlanda janë futur në SHBA si për të reja

Admin

Pamje rrëqethëse nga droni në La Palma, destinacioni i preferuar turistik shkatërrohet nga zjarri dhe hiri i llavës

Admin

Putin urdhëron masa të reja për të luftuar koronavirusin

Admin

OKB: Gazrat serrë shënuan rekord në vitin 2020

Admin

Dhjetë vjet burgim për ish-pjesëtaren gjermane të Shtetit Islamik

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com