15.8 C
Skopje, NM
27/10/2021
DailyNews.mk
Përzgjedhjе nga redaktori Rajoni

Priten kufizime më të rrepta në Athinë nga rritja dramatike e infeksioneve

Ekspertët shëndetësorë grekë që këshillojnë qeverinë për menaxhimin e krizës së koronavirusit po mendojë të vendosin kufizime më të rrepta për Atikën, pasi kryeqyteti grek ka llogaritur afërsisht gjysmën e infeksioneve të reja – dhe në rritje madje – të të gjithë vendit, gjatë disa ditëve të fundit.

Sipas profesorit infeksionist dhe anëtarit të komitetit Nikos Sipsas, këto kufizime mund të përfshijnë një shtetrrethim më të ashpër që ndalon qarkullimin që nga ora 18 pasdite në vend të orës 21:00. Rihapja e shkollave të mesme dhe të larta mund të shtyhet edhe një javë që nga 1 shkurti.

Duke folur në Open TV të premten në mëngjes përpara njoftimeve të pritura nga qeveria, Sipsas tha se qëllimi i masave të tilla do të ishte frenimi i transmetimit të virusit në kryeqytet përpara se situata të bëhej kritike, duke vënë në dukje se zënia e shtretërve në repartet e kujdesit intensiv të Atikës ka arritur 60% dhe pranimet në spitale janë në rritje.

“Askush nuk dëshiron që Attica të jetë nën thundrën e pandemisë,” tha ai.

Sipas raportit ditor të së enjtes nga Organizata Kombëtare për Shëndetin Publik (EODY), në mbarë vendin, shtretërit në pavijonet e rregullta Covid-19 janë mbushur në 19.5% dhe në pavijonet e ICU me 43.5%, me pranime të reja në atë ditë që vinin me 135 shtrime dhe 111 dalje.

EODY gjithashtu raportoi se 18 pacientë vdiqën të enjten, ndërsa 268 mbetën në ventilator dhe u raportuan 716 infeksione të reja, nga të cilat 313 ishin në Atikë. Të mërkurën, kryeqyteti përbënte 405 nga gjithsej 858 raste të reja të koronavirusit të vendit.

Numrat e së enjtes ishin më mirë se dy ditët e mëparshme, por rritja e rasteve të reja krahasuar me javën e kaluar shihet si një shenjë e transmetimit që është rritur që nga rihapja e shkollave fillore në 11 janar dhe dyqanet e shitjes me pakicë në 18 janar.

Related posts

Zjarret në Shqipëri, situata mbetet kritike në Dukat

Admin

Hotelet e Tiranës janë plot, turistë edhe nga Lindja e Mesme

Admin

Rritja e rasteve me coronavirus, 1,659 raste janë aktive

Admin

Vazhdojnë pritjet e gjata në pikat kufitare, tri orë pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Admin

Arsyet se përse po shtyhet regjistrimi i popullsisë

Admin

Humb jetën nga coronavirus një zyrtar policor

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com