11.8 C
Skopje, NM
24/09/2021
DailyNews.mk
Bota

Princi William dedikon një çmim “Nobel” për mjedisin

Princi William dhe Sir David Attenborough kanë bashkuar forcat për të nisur atë që shpresojnë të bëhet “Çmimi Nobel për mjedisin”. Ata synojnë që të sigurohen të paktën 50 zgjidhje për problemet më të rënda mjedisore në botë deri në vitin 2030.

Me 50 milion £ që jepen gjatë një dekade, “ÇmimiEarthshot” është çmimi më i madh që është dhënë ndonjëherë për mjedisin. William tha se donte që planeti t’u dorëzohej brezave të ardhshëm “në një gjendje më të mirë sesa e gjetëm ne”, teksa bëri thirrje për “projekte të shkëlqyera inovative”.

Çmimi“Earthshot”, do të ndahet çdo vit për pesë persona, organizata apo grupe, përzgjidhjet ndaj pesë objektivave; mbrojtja dhe restaurimi i natyrës, pastrimi i ajrit, rijetësimi i oqeaneve, ndërtimi i një bote pa mbetje dhe korrigjimi i klimës.

Qëllimi është që Pallati mbretëror ta bëjë çmimin një nga më prestigjozët në histori. Çdo fitues do të marrë 1.3 milionë dollarë, pak më shumë se fituesit e çmimit Nobel. Për çmimet e para “Earthshot”, nominimet do të hapen më 1 nëntor, duke filluar me Londrën në vjeshtën e 2021.

Related posts

Ministri i Jashtëm malazez: “Bota serbe” është një kopje e zbehtë e “botës ruse”

Admin

Vullkani në Ishujt Kanarie – kjo është ‘shtëpia mrekulli’ që e vetmja i ka shpëtuar lavës

Admin

Foshnja vaksinohet aksidentalisht kundër coronavirusit në Turqi

Admin

Erdogan thotë se lidhjet me Shtetet e Bashkuara të tensionuara, flet për lidhjet me Rusinë

Admin

Studimi i ri amerikan: Gratë shtatzëna të vaksinuara transmetojnë antitrupa tek foshnjat e tyre

Admin

Propozimi i të Gjelbërve në Gjermani: “Trena të natës”, 40 linja në më shumë 200 qytete të mëdha në botë

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com