24.8 C
Skopje, NM
25/06/2021
DailyNews.mk
Избор од уредникот Свет mk

Претседателот на Киргистан поднесе оставка

Киргистанскиот претседател Соронбај Женбеков поднесе оставка, велејќи дека сака да спречи судири меѓу безбедносните сили и демонстрантите кои бараат негова оставка.

Сојузниците на Женбеков доминираа на парламентарните избори на 4 октомври, но следните протести ја соборија владата и ги принудија властите да го поништат гласањето, пренесува „Ројтерс“.

Вчера, тој го назначи Садир Жапаров, политичар кој бара негова оставка, за нов премиер во обид да се стави крај на политичката криза во земјата. Веднаш по назначувањето, Женбеков и Жапаров разговарале за можната оставка на претседателот.

Жапаров рече дека Женбеков е подготвен да поднесе оставка веднаш штом ќе бидат назначени новиот премиер и претседателот на собранието, што го потврди и портпаролот на претседателството.

Related posts

Пратениците изгласаа продолжување на кризната состојба и прва фаза од законот за попис

Admin

Брисел: Последните нацрт заклучоци за проширување содржат „погрешно толкување на историјата”

Admin

Бугарија го блокира потпишувањето на договор со Фронтекс поради македонскиот јазик

Admin

Совет на амбасадори: Со воведување и второ државјанство за кандидатите за амбасадори се уриваваат темелите на државата

Admin

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Транспаренси Интернешнл објави извештај за заробеноста на државите од Западен Балкан и Турција

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More