24.8 C
Skopje, NM
24/06/2021
DailyNews.mk
Свет mk

Претрес во домовите на француски официјални лица поради поплаки во врска со Ковид-19

Француската полиција изврши претрес во домовите на поранешниот премиер, сегашни и поранешни министри за здравство и други високи функционери.

Станува збор за истрага поради поплаки за реакцијата на владата на глобалната пандемија на коронавирус.

Министерството за здравство ги потврди претресите, во кои беа вклучени и канцелариите на сегашниот министер за здравство, Оливие Веран, пренесува АП.

Ова се случи еден ден откако францускиот претседател Емануел Макрон објави полициски час во Париз и во осум други француски градови во обид да се справи со се поголемиот број нови инфекции.

Специјален француски суд нареди истрага поради одговорот на владата на кризата предизвикана од коронавирусот.

Пациенти со Ковид-19, лекари, затворски персонал, полицајци и други во Франција поднеле дури 90 жалби во последните месеци, особено поради недостаток на маски и друга опрема.

Меѓу оние на кои им е извршен претрес во домот се поранешниот премиер Едуард Филип, сегашниот министер за здравство Оливие Веран, неговата претходничка Агнес Бузин, врвниот здравствен службеник Жером Соломон и Сибет Ндијаје, поранешна портпаролка на владата.

Related posts

Лавров: Русија има добри односи со Хрватска

Admin

Ердоган: Турција сака да ja гради иднината со ЕУ

Admin

Во Италија масовно апсење поради детска порнографија

Admin

ЕК: Вакцина за сите во исто време, сразмерно бројот на жители

Admin

Навални: Знам кој сакаше да ме убие

Admin

Нов Зеланд – единствена земја во светот која се справи со коронавирусот

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More