9.8 C
Skopje, NM
17/10/2021
DailyNews.mk
Maqedoni Përzgjedhjе nga redaktori

Presidenti Pendarovski i pranoi letrat kredenciale të ambasadores së sapoemëruar të Rumanisë

Presidenti Stevo Pendarovski sot i pranoi letrat kredenciale të Adela Monika Aksinte, ambasadores së sapoemëruar të jashtëzakonshme dhe të autorizuar të Rumanisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Duke i dëshiruar mirëseardhje ambasadores Monika Aksinte, presidenti Pendarovski në ceremoninë e dorëzimit të letrave kredenciale i theksoi marrëdhëniet miqësore midis dy vendeve, të cilat karakterizohen nga dialog i hapur dhe përpjekje të ndërsjella për t’i pasuruar ato në të gjitha fushat me interes të përbashkët.

“Do të doja të theksoja bashkëpunimin dhe shkëmbimin e përvojave si vende aleate brenda NATO-s, por edhe mbështetjen dhe ndihmën e vazhdueshme dhe parimore nga Rumania në fushën e integrimit evropian të vendit tim. Në atë kuptim, unë pres që Maqedonia e Veriut përfundimisht dhe zyrtarisht të fillojë negociatat për anëtarësim të plotë në Bashkimin Evropian duke mbajtur Konferencën e parë Ndërqeveritare “, tha presidenti Pendarovski, duke theksuar se në periudhën e ardhshme ne llogarisim në mbështetjen e qartë dhe të padyshimtë nga Rumania, si mik, aleat dhe partner strategjik i rajonit tonë, por edhe promovues dhe lobist i Maqedonisë së Veriut në këtë proces, tha Pendarovski.

Në fjalimin e saj, ambasadorja Monika Aksinte theksoi se mbështetja e Rumanisë për procesin e zgjerimit të BE-së është e fortë dhe këmbëngulëse, përfshirë edhe gjatë presidencës së tyre në Këshillin e BE. Duke shprehur keqardhje që konsensusi i pritur për miratimin e kornizës negociuese nuk është arritur ende, ambasadorja rumune theksoi se vendi vazhdon të mbështesë përpjekjet e përbashkëta për të identifikuar konsensusin e nevojshëm për të përshpejtuar procesin.

“Nga ky këndvështrim, Rumania përshëndet riafirmimin e angazhimit të Republikës së Maqedonisë së Veriut për përparim në rrugën evropiane të vendit si dhe vendosmërinë për të zbatuar reformat e nevojshme sepse nuk ka asnjë alternativë tjetër për integrimin evropian. Plotësisht llogarisni në mbështetjen e Rumanisë në këtë përpjekje”, tha ambasadorja Monika Aksinte.

Duke dëshiruar sukses në ushtrimin e funksionit me përgjegjësi, presidenti Pendarovski theksoi se ambasadorja Monika Aksinte do të ketë mbështetjen dhe bashkëpunimin tonë të plotë.

Related posts

Zgjedhjet Lokale 2021, AP dhe PP do të monitorojnë procesin zgjedhor

Admin

Qytetarët e Maqedonisë së pari do ta dezinfektojnë gishtin dhe më pas do të votojnë

Admin

Regjistrohen 395 raste të reja në Maqedoni, humbin jetën 14 persona

Admin

Vrasje në Shkup, i biri ther nënën e tij

Admin

Reagim ASH – AA: Ramiz Merko thyen heshtjen zgjedhore, asfalton rrugë një ditë para zgjedhjeve

Admin

Finalizohet “Open Ballkan”, zyrtarizohet marrëveshja Rama-Vuçiç-Zaev

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com