30.8 C
Skopje, NM
25/07/2021
DailyNews.mk
Bota

Presidenti Macron: Islami është një fe në krizë, ja masat për të luftuar radikalizmin

Presidenti francez, Emmanuel Macron në një deklaratë të premten zbuloi një plan për të mbrojtur vlerat laike të Francës kundër Islamit “radikal”.

Ai në deklaratën e tij njoftoi se do të ketë mbikëqyrje më të rreptë të shkollimit dhe kontroll më të mirë mbi financimin e huaj të xhamive.

Gjithashtu Macron e cilësoi Islamin si fe në “krizë” në gjithë botën dhe se muslimanët krijojnë anti-shoqëri.

“Islami është një fe që është në krizë në të gjithë botën sot, ne nuk po e shohim këtë vetëm në vendin tonë”

Paketa e Macron për të luftuar “radikalizmin” islam do të hidhet në parlament në fund të këtij viti. Fjalimi i tij i shumëpritur erdhi 18 muaj para zgjedhjeve ku shqetësimi i populli francez për sigurinë sa vjën e rritet.

Related posts

Presidenti kroat tallet keq me serbët

Admin

Sërish përmbytje dhe dramë në Belgjikë: Uji bart vetura, përrenjtë në rrugë

Admin

Vriten dy ushtarë turq në Siri

Admin

110 të vdekur pas reshjeve të mëdha në Indi

Admin

Ligjvënësit amerikanë kërkojnë që Olimpiada më 2022 të mos mbahet në Pekin

Admin

CDC: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh

Admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More